İMKB tehlikeli seviyelere yükseldi

 

 

1 Nisan 2013 itibariyle yeniden 86 bin puan seviyelerine gelen İMKB’de işlem gören hisseler ilk 3 aylık süreçte ortalama yüzde 10 prim yaptı.

 

Politik gelişmeler, yabancı kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımları gerekçe gösterilerek yükseltilen İMKB endeksi Nisan ayından tehlike sinyalleri üretmeye başladı.

 

Borsa hakkında yorumlar yazan 3-5 ekonomist zirveye yaklaşıldığını dile getiriyor. Büyük spekülatörlerin sözcülüğünü yapan kimi analizciler ise endeksin 100 binlere doğru gideceğini yazarak amatör yatırımcıların soyulmasına zemin hazırlıyorlar.

 

Son 15 aylık dönemde 48 binlerden 86 binlere gelen İMKB tehlikeli sulara girmiş görünmektedir. En ufak bir politik, ekonomik, askeri gelişmede işlem hacmi dar olan hisseler kısa sürede yarı fiyatına inebilecek haldedir.

 

Küçük yatırımcılara şunu önermek istiyorum: İMKB 30, İMKB 50, İMKB 100 endekslerine dahil olan hisselerin dışında kalanlara para yatırırken çok dikkat etsinler.

 

Bir hisseyi alırken son 3-5 yıllık fiyat grafiklerine bakmanın çok yararı olacaktır. Sağlam yapılı, kar eden şirketlerin fiyat grafikleri istikrarlı bir biçimde yükselir. Kötü yönetilen, spekülatif şirketlerin hisselerinin fiyatları ise çok oynaktır.

 

   

Ali Özdemir

Web: www.aliozdemir.net

Tlf.: 0505 220 83 85 (TC) – 0533 838 60 97 (KKTC) – 0542 885 34 78 (KKTC)

E-posta: aozdemir53@hotmail.com

KKTC

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Uncategorized

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s